Ana Sayfa Genel, Gündem 14 Eylül 2022 283 Görüntüleme

Toki Başvurusu Şartları, Toki Başvuru Fiyatları, Toki’ye nasıl başvurulur ?

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olarak adlandırılan toki sosyal konut projesi ile birlikte ülke genelinde bulunan tüm konutların fiyat olarak düşüşe geçmesi hedeflenmektedir. Bunun yanında belirli kriterleri taşıyan ve devletin toki ile anlaşarak belirlemiş olduğu kesimlerde yer alan vatandaşların da ucuz fiyata konut sahibi olması hedeflenmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül tarihinde detayları açıklanan proje ile birlikte ilk etapta Türkiye genelinde 5 ilde projeye başlanacak. Gerekli kriterleri karşılayan vatandaşlar başvuru işlemlerine 14 Eylül tarihinden itibaren yapabilecekler. Günümüz şartlarında uygun fiyata ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için oldukça önemli olan proje için toplamda 500.000 konutun yapılması hedeflenmektedir.

Toki sosyal konut başvuru işlemleri 14 Eylül’den itibaren e-Devlet üzerinden yapılacak olan başvurular ile vatandaşların kuraya katılabilmeleri için başvurular başlamıştır. Farklı şekillerde de başvuru işlemleri yapılabilmekle birlikte e-Devlet üzerinden yapılacak olan başvuru işlemleri sırasında ilk 5 gün belirli kişilerin başvuruları kabul edilecektir. Başvuru yapacak kişiler ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı ile belirlenecekler. Daha sonrasında başvuru yapacak olan kişiler, belirlenen son başvuru tarihine kadar herhangi bir şekilde başvuran kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını sonuna bakılmadan belirli başvuru şartlarını karşılaması halinde e-Devlet üzerinden başvurularını yapabileceklerdir.

Büyüklüğüyle Rekor Kıracak

Yapılacak olan projenin detayları ortaya çıktıkça proje çok daha fazla konuşulmaya başlanıldı. Cumhurbaşkanının açıklamış olduğu proje ile birlikte 250.000 konut inşası yapılacak. Bunun yanında 100.000 adet arsa satışı yapılarak kendi evini yapmak isteyen vatandaşlar için de imkan sağlanacak. Yapılacak olan proje için başvuru şartları ve projenin yapıma başlamış tarihleri belli olmaya başladı.

Başvurular Nereden Yapılacak?

Projeye başvuru için bankalardan işlem yapacak olan vatandaşlar Ziraat Bankası ve Halk Bankası’nın şubelerine başvuru yapabilmektedirler. Bunun yanında e-Devlet üzerinden de başvuru işlemini yapmak isteyen vatandaşlar 14 Eylül’den itibaren başvurularını yapmaya başlayabilirler. Projeye başvuru tarihlerinin sona erdiği tarih ise 31 Ekim olarak belirlendi. E-Devlet üzerinden başvuru yapacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ise 31 Ekim’e kadar e-Devlet üzerinden başvuruların devam etmeyeceğidir. Bu platform üzerinden başvuru yapacak olan kişilerin en geç 28 Ekim’e kadar son başvurularını yapmaları gerekmektedir. Bu tarihten sonra başvuru yapmak isteyen kişilerin bankalar aracılığı ile başvuruları yapmaları 31 Ekime kadar hala mümkün olacaktır.

Başvuru Sırasında TC Kimlik Numaralarına Dikkat

Başvuru işlemleri sırasında e-Devleti kullanacak olan kişilerin dikkat etmesi gereken konuların başında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının son rakamı gelmektedir. Başvurular sırasında ilk günlerde yoğunluk yaşanmaması için alınan önlemlerden dolayı ilk 5 gün boyunca belirli kişilere başvuru hakkı tanınmaktadır. Belirlenmiş olan rakamlara göre Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası son hanesinde şu rakamlar yer alan kişiler başvuru işlemlerine e-Devlet üzerinden belirlenmiş olan tarihlerde yapabileceklerdir:

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası son rakamı 0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba günü başvuru yapabileceklerdir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı 2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe günün başvuru işlemlerini yapabileceklerdir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı 4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma günü başvurularını yapabileceklerdir.
 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının son rakamı 8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar gününden itibaren başvuru işlemlerini yapabileceklerdir.

Toki sosyal konut başvuru işlemlerini e-Devlet üzerinden yapacak olan vatandaşlar için başvuru tarihleri İlk günler bu şekildedir. 19 Eylül’den itibaren yapılacak olan başvurular sırasında herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sınırlaması bulunmayacaktır. Başvuru yapmak isteyen her vatandaş online olarak başvuru işlemlerini yapabilecektir.

Teslim Tarihleri Merak Konusu

Toki sosyal konut projesi için detaylar belli olurken, başvuruda bulunacak olan vatandaşlar konutların kendilerine ne zaman teslim edileceğini merak etmeye başladılar. Yapılacak olan başvuru işlemlerini hangi tarihler arasında yapılacağı açıklandıktan sonra projelerin ne zaman başlanılacağı ve kaç sene içerisinde bitirileceği de açıklandı.

13 Eylül 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre, yapılacak olan ilk konutların 2 yıl içerisinde konut sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Yapılan bir diğer açıklamada ise 2023 ve 2028 yıllara içerisinde 500.000 sosyal konutun ve 250.000 konut amaçlı arsanın vatandaşlara teslim edilmek üzere yapılması için çalışmaların süreceğini söyledi. Bu proje kapsamında ayriyeten 50.000 iş yeri de 2023 ve 2028 yılları arasında yapılması hedefleniyor.

Toki konut projesi kapsamında ilk etapta yapılacak olan projelerin 2 yıl içerisinde tamamlanması ve ardından 5 yıllık dönem içerisinde tüm projenin hedeflenen noktaya varılarak bitirilmesi düşünülüyor.

Konutların Aylık Ödemeleri Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarının devamında ise satışı gerçekleşecek olan 2+1 ve 3+1 konutların ödemeleri hakkında detaylı olarak bilgi verdi.

Konut fiyatları hakkında açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan, ilk olarak 2+1 konutlar için bilgi verdi. Vatandaşların alacak oldukları 2+1 evler için toplamda 608.000 lira fiyat belirtti ve bu ödemelerin aylık olarak 2.280 Türk lirası olarak taksitlendirileceğini söyledi. Konut sahibi olan ve taksitli olarak ödeme yapacak olan kişilerin toplamda 240 aya kadar vadede ödeme işlemlerini yapabileceklerini de söyledi.

Toki konut projesi kapsamında yapılacak olan 3+1 konutlar ise 850.000 TL’lik fiyat ile satışa sunulacak. 3+1 konutları almaya hak kazanan vatandaşlar 3.187 TL’lik taksitler halinde ödemelerini aynı 2+1 evlerde olduğu gibi 240 ay vadeye yayarak ödemelerini gerçekleştirebilecekleri açıklandı.

Alınacak olan konutların taksitlerinde memur maaşına yapılacak olan artış oranında yükseltmeler yapılacaktır. Daireler için verilecek olan fiyatların yüzde onluk kısmı peşin olarak alınacak, geriye kalan ücret ise 240 aya bölünmüş şekilde ödetilecektir. 240 aya bölünmüş olan vadinin ödeme işlemleri konut tesliminden itibaren başlanılacaktır. Yapılacak olan artış miktarları her yıl 2 kere olmak üzere memur zamları oranınca arttırılacaktır.

İş Yeri ve Arsa Fiyatları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında söylemiş olduğu iş yeri ve arsa fiyatları da net olarak belirlendi. Yapılan açıklamaya göre iş yeri fiyatları 350.000 TL olarak belirlendi. Aylık olarak ödenecek olan taksit fiyatları ise 2.633 TL oldu. Yapılacak olan ödemeler 120 aya yayılacak.

Arsalar için ödenecek olan fiyat ise 350 ile 500 metrekarelik alanlar için yapılacak olan ödeme 192.500 TL olarak belirlendi. 10 yıllık vardı bölünen varsa ödemeleri aylık olarak 1604 lira taksitlendirilecek. Hisse parselleri ise 112.500 TL’lik fiyat ile satılacak. 10 yıllık vade ile aylık olarak 937 liradan başlayan taksit ile ödemeler yapılacak.

Projeye Başvuru Şartları

Toki başvuru şartları arasında şunlar bulunmaktadır:

 • Bir yıllık ikamet şartı,
 • Hane içerisinden tek kişinin başvurması,
 • İstanbul genelinde başvuru yapacak kişilerin 18.000 TL, yurt genelinde başvuru yapacak olan kişilerin ise hane gelirlerin en fazla 16.000 TL olmalı.

Başvurusu işlemlerinin ardından kendisine satılan konutun ödemesine aileler aylık olarak askeri ücret üzerinden ödediği takdirde gelirinin %30’unu aşmayacak şekilde 240 ay vade ile ödeme imkanı sunulacaktır. Sunulacak olan bu imkan 81 ilin tamamında hayata geçirilecek ve yapılacak olan bu konuların en fazla yapılacağı il ise İstanbul olacak.

Yapılacak olan projeler esnasında çevre ve atık duyarlılığı üst düzeyde olacak. Yatay mimari dikkat edilerek inşalar tamamlanacak ve konutların beş katı geçmesine izin verilmeyecek. Enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji açısından uyumlu konutlar inşa edilecek.

Başvuru Bedeli Ne Olacak?

Toki başvuru ücreti, projeye başvurmak için gerekli şartları karşılayan kişilerin konut veya iş yerleri için başvuru yaparken ödeyecek oldukları ücrettir. Proje ile birlikte satılacak olan 1000 arsanın, konutların ve iş yerlerinin teslim edilme işlemleri kullanılabilir şekilde olacaktır. Yapılacak olan başvurular sırasında ise istenen ücret 500 TL olarak açıklandı. Gerekli şartları taşıyan kişiler başvuru sonrasında çekilecek olan kura işlemi ile kazanan kişiler belirlenecek.

Arsa Satışında Aranan Başvuru Şartları

 • Toki başvuru şartları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak aranacaktır,
 • Başvuru yapacak olan kişinin yoksul veya dar gelirli sınıfında yer alması gerekmektedir.
 • Projeye başvuracak olan kişinin kendisi, eşi veya yetişkin olmayan çocuğu herhangi bir belediye sınırları içerisinde yer almakta olan bir arsaya veya konuta sahip olmaması gerekmektedir.
 • Önceki yıllarda yapılan gecekondu kanunundan yararlanmayan kişilerin başvuru yapması gerekmektedir.

Aynı zamanda proje kapsamında verilecek olan, küçük ve orta ölçekli sanayicilere hitap eden 28 ilde yapılacak olan sanayi sitelere toplamda 10.000 adet olacaktır. Buralar için başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşına doldurmuş ve iş yerlerinin yapılacağı illerde ikamet etmesi gerekmektedir. Gerekli şartları taşıyan kişiler 2000 TL’lik başvuru ücretlerini yatırdıkları takdirde kuraya girebileceklerdir.

İş yeri için başvuru yapacak olan kişilerin ayrıca ustalık, iş yeri açma, vergi mükellefi belgesi ve e-ticaret yapıldığına dair belgelere istenildiği zaman sunabilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda iş yeri için başvuru yapacak olan kişilerin kendilerine, çocuklarına veya eşlerine ait sanayi dükkanı olmaması gerekmektedir.

E-Devlet ile Başvuru İşlemi

Projeye başvuracak olan kişiler e-Devlet üzerinden gerekli olan başvuru işlemlerini yaptıkları takdirde ayrıyeten banka şubelerinden başvuru yapmalarına gerek kalmayacaktır.

e-Devlet üzerinden başvuru yapacak olan kişiler arama yerine konut iş yeri başvuru hizmeti olarak yazan kutucuğa tıklamaları gerekmektedir. Bu ekranda ise başvuru ilan metnine bakarak, ilgili projeyi seçmesi halinde başvuru yapabilecekler.

e-Devlet aracılığı ile başvuru yapacak olan engelli ve emekli kategorisindeki kişiler sözleşme imzalayacakları zaman engelli veya emekli olduklarını kanıtlayacak belge istenilecektir. Gerekli olan başvurular yapıldıktan sonra SMS ile tarafınıza iletilecek olan IBAN adresine başvuru ücretleri yatırılmadığı takdirde mevcut da olan başvuru işlemleri iptal edilecektir.

Kuraya Katılacak Kişilere Ayrılan Konut Oranları Nedir?

Toki konut projesi için katılacak olan vatandaşlar arasında şehit aileleri, terör, harp ve vazife malulleri ile raporlarında en az %40’lık oranda engele sahip olduğu belirtilen vatandaşlar için konut sayısının yüzde 5’i kadar olacak şekilde, emekli ve gençlere ise ayrılacak olan konut oranları %20 olacak. Ayrılan kontenjandan fazla başvuru olması halinde, konutların sahiplerini belirlemek için noter huzurunda kura işlemi yapılacak. Projeye katılmak için belirtilen ücreti yatıran vatandaşlar kura sonucu iş yeri, arsa veya konut sahibi olamamaları halinde, yatırmış oldukları başvuru ücretleri kura çekilişinin ardından 5 iş günü sonrasında başvurunun yapılmış olduğu şubelerden tekrardan alınabilecektir.

Başvuru yapan kişiler arasında hak sahibi olan kişiler, sözleşme imzaladıkları andan itibaren konut borçlarını tamamen bitirene kadar devretmeleri mümkün olmayacaktır. Hak sahibi kişiler Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabi olacaktır.

hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu