Ana Sayfa Sağlık 10 Mart 2022 93 Görüntüleme

Omicron belirtileri neler? Omicron varyantı belirtileri boğaz ağrısı ile başlıyor

Dünya çapında 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan corona virüsü salgını Omicron varyantıyla birlikte suratını arttırdı. Omicron belirtileri genelde 3 günde ortaya çıkarken, hastalarının evvel boğaz ağrısı şikayetiyle tabiplerle irtibata geçtikleri kaydediliyor. Covid-19’da en çok karşılaşılan koku kaybı omicronda az görülüyor. Daha çok burun akıntısı yahut tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı omicron belirtileri ortasında yer alıyor. Uzmanlar, “Omicron varyantı belirtileri soğuk algınlığına daha çok benziyor” yorumunu yapıyor.

Alfa, Beta, Delta, Gamma akabinde yayılmaya başlayan ve kısa müddette baskın varyant haline gelen omicron tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Omicron varyantı, corona virüsü salgınında sıklıkla kamuoyunun karşısına çıkan nefes darlığı, halsizlik, öksürük üzere semptomların yanı sıra yeni belirtiler de gösteriyor.

OMİCRON BELİRTİLERİ NELER?

ABD merkezli medya kuruluşu Business Insider, Omicron varyantının belirtileri ile ilgili kapsamlı bir tahlil yayınladı.

Güney Afrika, İngiltere, ABD ve başka ülkelerde Omicron varyantı hastalarının evvel boğaz ağrısı şikayetiyle tabiplerle irtibata geçtikleri kaydedilirken, Omicron varyantının evvelki varyantların tersine burundan evvel boğazı enfekte ettiği öne sürüldü.

ABD’nin Connecticut eyaletinde vazifeli Dr. Jorge Moreno’nun görüşlerine yer verilen haberde, bölgede Omicron varyantı hastalarının sayılarının giderek arttığını ve semptomların da benzeri bir biçimde yaygınlaştığı belirtildi.

Yale Tıp Fakültesi’nde misyonlu Dr. Moreno, “Bu yeni varyant hastalarının belirtileri tıpkı. Kuru bir boğaz ağrısı ve bir şey yutmak istediklerinde keskin bir acı. Bu semptom öteki Covid-19 semptomlarından evvel çıkıyor. Boğazda bir gıcık üzere değil, boğazlarının kuru hissettiğini söylüyorlar” dedi.

Norveç, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta da misal semptomların duyulduğuna dikkat çeken uzmanlar bu belirtileri hissedenlerin test yaptırması gerektiğini söyledi. Business Insider’ın haberinde Omicron varyantının birinci tespit edildiği ülkelerden olan Güney Afrika’nın en büyük sıhhat sigorta şirketi Discovery Health’in CEO’su Ryan Noach’ın kelamlarını hatırlattı. Noach da belirtilerin sırasıyla boğazda ağrı, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, bedende ağrı biçiminde görüldüğünü söyledi.

“BELİRTİLERİ FORM DEĞİŞTİRİYOR”

Öte yandan Moreno, boğaz ağrısıyla birlikte sinüste doluluk ve baş ağrısının birlikte geldiğini de aktardı.

Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sıhhati Fakültesi’nde misyonlu Dr. Andy Pekosz ise, “Omicron varyantıyla ilgili bildiğimiz bir öbür şey de semptomların öteki varyantlara nazaran farklı olması. Covid-19’da en çok karşılaşılan koku kaybı Omicron’da yok. Daha çok öksürük ve boğaz ağrısı Omicron’un belirtileri arasında” dedi.

İSHAL OMİCRON BELİRTİLERİ ORTASINA GİRDİ

ABD Hastalık Denetim Merkezi (CDC), corona virüsünün birçok semptomu olduğunu hatırlatırken, Omicron varyantının ise daha evvelki dalgalarda görülmeyen belirtileri olduğunu duyurdu. İngiliz basınında yer alan haberlerde CDC ve Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nde vazifeli uzmanlar hastaları inceledi ve virüs bulaştıktan çok kısa bir müddet sonra ortaya çıkan yeni bir belirtiye dikkat çekti.

Bilim insanları ve uzmanlar virüs bulaştıktan çok kısa bir müddet sonra hastaların yüzde 20’sinde ishal görüldüğünü açıkladı. Omicron varyantının belirtilerinin evvelki varyantlardan farklı olduğunu ve tespit edilmesinin güç olduğuna dikkat çekilirken uzmanlar bu belirtiye dikkat edilmesi gerektiğini altını çizdi.

CDC, “Eğer tuvalete gittiğinizde ishal olduğunuzu görürseniz, bu Omicron varyantının bulaştığına dair bir işaret olabilir” açıklamasını yaptı. ABD merkezli medya kuruluşu NBC Chicago ise, “Bağışıklık sistemiyle ilgili sorun yaşayanların ishal ya da gibisi gastrointestinal semptomlar yaşaması olası” yorumunu yaptı.

Johns Hopkins Tıp Fakültesi’nden yetkililer de hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde bu belirtinin görüldüğünü duyurdu.

OMİCRON BELİRTİLERİ ORTASINDA BİRİNCİ SIRADA BOĞAZ VAR

Bilim insanları Omicron varyantı tespit edilen hastalarda en çok görülen belirtileri sıraladı. Yapılan incelemeler sonrasında Omicron varyantı tespit edilenlerin yüzde 83’ünde öksürük, yüzde 78’inde burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı tespit edilirken, yüzde 74’ünde ise halsizlik görüldü.

YÜZDE 12’SİNDE KOKU KAYBI

Omicron şikayeti olan hastaların yüzde 72’sinde boğaz ağrısı, yüzde 68’inde baş ağrısı, yüzde 54’ünde ateş, yüzde 23’ünde tat kaybı ve yüzde 12’sinde koku kaybı tespit edildi.

Yapılan incelemeler sonucunda hastaların yüzde 42’sinin hastalığı hafif geçirdiği ve hiçbirinin hastaneye kaldırılmadığı da belirtildi.

OMİCRON BELİRTİLERİ SOĞUK ALGINLIĞINA BENZİYOR

Uzmanlar, “Omicron varyantı soğuk algınlığına daha çok benziyor” yorumunu yaptı.

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Star ise, ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’nin datalarına nazaran Omicron varyantında kuru öksürük, boğazda gıcık ve kaşıntının öne çıkan semptomlar olduğuna dikkat çekti. Gazete bilhassa boğazda gıcık ve kaşıntıya dikkat edilmesi gerektiğini yazdı.

Öte yandan halsizlik, burun akıntısı ve hapşırma üzere belirtilerin de olduğu lakin bunların başkalarına nazaran daha hafif geçtiği belirtildi.

OMİCRON VARYANTI BELİRİTLERİ ORTASINDA TAT VE KOKU KAYBI YOK

Birinci Omicron varyantı hastalarını tespit edip bunu üst mercilere aktaran Dr. Angelique Coetzee de, “Genelde olağandışı semptomlar görülüyor. Çok halsizlik üzere. Ancak olayların hiçbirinde tat ve koku kaybı yok” dedi.

Güney Afrika’daki Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nde vazifeli Dr. Wassila Jassat da, “Tshwane kentinde tespit edilen Omicron olaylarından hastaneye kaldırılanların yüzde 87’si aşı olmayanlar” dedi.

BURUN AKINTISI, BAŞ AĞRISI VE YORGUNLUK BELİRTİ OLABİLİR

İngiliz The Guardian, Soweto kentindeki hastanenin ağır bakım ünitesinin lideri Rudo Mathivha’nın kelamlarına de dikkat çekti. Mathivha, “Şu an Covid-19 hastalarında demografik bir değişim görüyoruz. Gençler yani 20’lerinden 30’larının sonundaki beşerler daha ağır olarak hastaneye geliyor ve ağır bakıma alınıyor. Bunların yaklaşık yüzde 65’i aşısız. Geri kalanlar da tek doz aşılı” dedi. Lakin bu demografik farklılığın bir sebebinin gençlerde aşılanma oranlarının düşük olması olabileceği kaydedildi.

İngiltere’de yapılan araştırmalarda, varyantın, Covid’den çok soğuk algınlığına benzediği belirtilirken, burun akıntısı, baş ağrısı ve yorgunluk üzere semptomların Omicron’un ayırt edici özellikleri olduğu vurgulandı.

OMİCRON BELİRTİLERİ KLASİK VİRÜS ÖZELLİKLERİNDEN FARKLI

Omicron’un çok görüldüğü İngiltere’deki olaylar tahlil edildiğinde, virüsün en yaygın belirtilerinin burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk, hapşırma ve boğaz ağrısı olduğunu bildirdi.

Bunların hiçbiri, ikazlarda bulunulan öksürük, yüksek ateş yahut tat ve koku alma duyularında eksiklik üzere klasik virüs belirtileri ortasında olmadığı belirtildi.

ZOE Semptom İzleme Çalışması’nı yürüten epidemiyolog Profesör Tim Spector, bilhassa yeni yıl öncesi toplu etkinlikler düşünüldüğünde herkesi ‘dikkatli olmaya çağırdı’. “Umarım beşerler artık Omicron’un baskın özelliği üzere görünen soğuk algınlığı semptomlarını tanırlar” dedi.

‘EVDE KALIN UYARISI’

Spector, “Omicron semptomları yüklü olarak soğuk algınlığı semptomları, burun akıntısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve hapşırmadır, bu nedenle beşerler Covid olabileceği için meskende kalmalıdır.” tabirlerinde bulundu.

İkaz, Omicron’un geçmiş varyantlardan daha hafif hastalığa neden olduğuna dair çok sayıda araştırma ile de uyumlu olduğu için epey kıymetli.

OMİCRON BELİRTİLERİ 3 GÜNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Sıhhat Bakanlığı Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şunları söyledi:
“Bütün dünyada Omicron çok aktif hale gelmiş durumda. Bilhassa İngiltere ve Avrupa’da çok ağır halde Omicron görünüyor. Buralarda hastane yükü de artmış durumda. Bizim ülkemizde şu an için baktığımızda hastane yükünde artış kelam konusu değil; fakat önlemli ve dikkatli olup, hazırlıklı olmak gerekiyor.

Hastane yükümüzde, ağır bakımımızda bir artış kelam konusu değil; lakin sayı çok arttığı için her vakit tehlikenin kelam konusu olduğunu bilmemiz gerekiyor. Omicron’da kuluçka müddeti, şu anki bilgilerimize nazaran daha kısa üzere görünüyor. Vuhan varyantında bu müddet 5 günken, Delta varyantında 4 gün, Omicron’da ise 3 gün üzere görünüyor. Çok da çabuk hasta ediyor, elimizdeki bilgilere nazaran çok da çabuk etrafa bulaşıyor. Çok kısa müddette hastalık ortaya çıkartıyor. Lakin vatandaşlar, ‘bir temasım oldu üzerinden 5 gün geçti, hasta olmayabilirim’ diye düşünmemeli.

OMİCRON VARYANTI NEDİR?

Dünya Sıhhat Örgütü yeni varyant B.1.1.529’u ‘endişe verici tür’ olarak sınıflandırdı ve Omicron olarak isimlendirdi. Bilim insanlarının delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu söyledi.

Omicron bir öteki ismiyle nu varyantı, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından dert uyandıran varyantlar listesine eklenen beşinci varyant oldu.

Uzmanlar bu varyant içerisinde tam 32 farklı mutasyon tespit edildiğini açıklarken, bu virüsün corona virüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceğini duyurdu.

CİLDİNİZDE BU BELİRTİ VARSA OMİCRON OLABİLİR

İngiltere’nin çok okunan tabloid gazetelerinden Daily Express, resmi yetkililer ve ZOE isimli araştırma kümesinin teklif ve ihtarlarını okurlarıyla paylaştı. Omicron varyantının, Wuhan’dan çıkan corona virüsünden çok daha farklı belirtileri olduğuna dikkat çeken gazete, uzmanların çok daha az bilinen semptomlarını gündeme getirdi.

İngiltere’de Covid-19’a yakalanan bireylerin dahil olduğu anket çalışması ZOE Covid Çalışma programından çıkan sonuçlarda ise birçok insanın umursamadığı birtakım semptomların Omicron varyantına işaret ettiği belirtildi.

Daily Express’in haberinde, “Özellikle Omicron varyantı tespit edilenlerde 6 deri hastalığı giderek yayılmaya başlanıyor” denilerek 6 semptoma dikkat edilmesi gerektiği kaydedildi.

Bu semptomlar ise Covid-19 ayağı, çatlak yahut şişmiş dudak, kuru cilt, isilik, kurdeşen ve perniyo olarak da bilinen chilblain olarak sıralandı.

COVID-19 AYAĞI

Makalede, “Resmi makamlar, Covid-19 ayağı olarak bilinen ve ayakta şişme ve kabarcıkların oluşmasına sebep olan bu cilt hastalığını resmi semptomlardan biri olarak görmüyor. Ama Covid-19’a yakalananlarda bu durumdan sıklıkla şikayet ediliyor” denildi.

İngiliz makamlar tarafından resmi bir semptom olarak görülmeyen “Covid-19 parmağı” son periyotta sıklıkla gündeme gelmeye başladı.

Bu cilt rahatsızlığının kaşıntı ve ağrı yapabildiği ve ayak parmaklarının rengini değiştirebildiği de belirtildi.

KURU YAHUT ŞİŞ DUDAKLAR

Daily Express’in haberinde, “Omicron varyantı giderek daha da çok gribe benzetildiği için, dudakların çatlaması ve kuruması ve ağrı yaratması kaçınılmaz” yorumu yapıldı.

KURU CİLT

Öte yandan gazetenin görüş aldığı uzmanlar, ciltte kuruluğunun da bir semptom olduğunu duyurdu. Ancak bu cilt kuruluğunun göğüs ve uzunluğunda olduğu kaydedilirken bunun kaşıntıya sebebiyet verebildiği de belirtildi.

Uzmanlar göğüs ve boyun bölgesinde kaşıntılı kabarcıklar konusunda ikazda bulundu.

İSİLİK

İsiliğin vücutta ufak bir alanı kapsadığı ancak bedenin rastgele bir noktasında tespit edilebildiğini açıklayan yetkililer, bilhassa el, ayak ve dirseklerde bu rahatsızlığın meydana gelebileceğini duyurdu.

Haberde, bu cilt rahatsızlığının haftalar boyunca sürebileceği de belirtildi.

KURDEŞEN

Daily Express’in haberinde Omicron varyantı bulaşan bireylerde görülen bir öteki cilt rahatsızlığının da ciltte oluşan kurdeşen olduğu belirtildi.

PERNİYO

Öte yandan tıpkı makalede, “Semptomlardan biri de perniyo ya da chilblain’e benziyor. Cildin üzerinde mor yahut kırmızı kabarcıklar oluşuyor. Genelde bu semptom gençlerde ortaya çıkarken, kaşıntı yaratmıyor” denildi.

Sözcü

hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu