Ana Sayfa Gündem 11 Aralık 2021 86 Görüntüleme

İklim Değişikliği Zirvesi ‘’Net Sıfıra Doğru Temasıyla’’ Gerçekleşti

Sürdürülebilirlik Akademisi ve Dünya Gazetesi işbirliğinde düzenlenen ‘İklim Değişikliği Tepesi – COP26 ardından’, Kasım ayında Glasgow’da düzenlenen COP26 sonrası iş dünyası, kamu, sivil toplum ve akademi dünyasının önde gelen isimlerini bir ortaya getirdi. Taraflar, ‘Net Sıfıra Gerçek’ temasıyla iklim değişikliğinin tesirlerini masaya yatırarak yeşil dönüşüm eksenindeki maksatları, mahzurları, mümkün riskleri ve fırsatları ortaya koymak ve bu krize karşı alınması gereken acil aksiyonları tartıştı.

Sürdürülebilirlik Akademisi ve Dünya Gazetesi tarafından birinci defa düzenlenen ‘İklim Değişikliği Doruğu’nda 14 oturumda, iş dünyası, kamu, sivil toplum ve akademi dünyasından 45 konuşmacı, iklim değişikliği ile çabada çok değerli bir karar anı olan COP26’nın sonuçlarını ve Türkiye’ye yansımalarını “Net Sıfıra Gerçek” temasında tüm boyutlarıyla ele aldı.

Bakan Murat Kurum: “İklim değişikliğiyle gayret dünyanın en değerli gündem hususlarından biridir”

Tepenin açılış konuşmasını yapan T.C. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yeşil kalkınma atağıyla, yatırım ve ekonomik faaliyetlerinin sürdürülebilir ve iklim değişikliğine uyumlu olmasını hedeflediklerini söyleyerek kelamlarına şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı net sıfır maksadını bir kilometre taşı, tarihi bir karar olarak görüyoruz. 32 gaye, 81 aksiyondan oluşan yeşil mutabakat aksiyon planımız yayınlandı. AB tarafından ihracatta karbon ağır eserlere getirilecek karbon vergisi uygulamaları, emisyonun ticari boyutları üzere hususlar için türel düzenlemeler yapıyoruz. Meclisimiz iklim değişikliğine yönelik siyaset, maksat ve düzenlemelerin yer aldığı İklim Kanunu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Ocak ayında İklim Şurası düzenleyeceğiz. İklim değişikliği süreçlerini hızlandırmak ve kararlılıkla sürdürebilmek için gereken adımları atıyoruz. Türkiye’yi yeşil kalkınmanın öncü ülkesi yapacağız.”

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut: “COP26, Paris Mutabakatı’na resmen taraf olan Türkiye için değer taşıyor”

Doruğun açılışında konuşan Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, tüm dünya ülkeleri üzere Türkiye’nin de iklim çalışmaları hareketinin kolay olmayacağını fakat şu an her zamankinden daha yakın bir formda birlikte düşünme ve çalışma imkanının olduğunun altını çizdi. Meyer-Landrut şöyle konuştu: “Önümüzdeki periyotlarda yüzyılın ortasında iklim nötr olma maksadımıza ulaşabilmek için Türkiye ile komşu ve yakın ticaret ortakları olarak birlikte çalışmayı bekliyoruz. Türkiye’nin araştırma programı Horizon’a katılmasıyla araştırma ve geliştirme alanında iş birliği, ortak çalışmalarımızın değerli bir bileşenini oluşturacak.”

İsmail Gülle: “Bu ateş üfleyerek sönmeyecek noktaya geldi”

Açılış konuşmalarında kelam alan tepenin destekleyicilerinden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri İsmail Gülle, dünyayı bu noktaya getirenin gelişmiş ülkelerin kâr maksimizasyonu tutkusu olduğunu belirterek“İklim değişikliği tüm dünyayı tehdit eden bir güvenlik sorunu. Gelecek kuşaklara bugünkü bedelleri aktaramama üzere bir problemle karşı karşıyayız. Dış ticarette istedikleri noktaya ulaşmış ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerden sıfır karbon istemeleri güçlü ve maliyetli bir dönüşüm gerektiriyor. Fakat artık daha fazla vaktimizin kalmadığını da biliyoruz. İhracat ailesi olarak elimizi taşın altına koyduk, aksiyon planımızdaki gayeleri birer birer gerçekleştirerek Türkiye’yi marka ülke haline getireceğiz,” dedi

Simone Kaslowski: “Küresel bir sorun olan iklim krizinin tahlili global iş birliğinden geçiyor.

TÜSİAD İdare Şurası Lideri Simone Kaslowski açılıştaki konuşmasında Türkiye’nin önünde kararlılıkla kat etmesi gereken bir yol olduğunu vurgulayarak “Önümüzdeki 30 yılda uygulamaya geçireceğimiz yol haritasını ortaya koymalıyız. Ülkemizin niyet beyanı bu yol haritasına nazaran güncellenmelidir. Bakanlığımızın bu bahisteki yaklaşımını önemsiyor ve yakından takip ediyoruz. TÜSİAD olarak düzenlediğimiz etkinlikler, raporlar ve çalışmalar yoluyla bilgi birikimimizi derinleştiriyor ve paylaşıyoruz. Emelimiz gelişmiş, saygın, adil ve çevreci bir Türkiye,” dedi.

Murat Sungur Bursa: “İklim değişikliği yanlış bir kelam, biz iklim felaketi yaşıyoruz.”

Tepe açılışında konuşan Sürdürülebilirlik Akademisi Lideri Murat Sungur Bursa, sürecin tarihi tarafına ait bilgiler vererek 1992’deki Rio Tepesi’nde Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olması, kendi şartları ve gelişmişlik seviyesi nedeniyle İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne imza atmadığını belirterek “Bakanlığın isim değişikliğinin protokolde kalmayacağına eminim. İklim değişikliğine hangi seviyeyle tedbir alabileceğimizi ele almamız lazım. Hele bugün üzere ihracat atağı ümidi içinde olduğumuz günlerde dünyanın yeterliliğini, geleceğini, sıhhatini dikkate almamız gerekiyor,” halinde konuştu.

Hakan Güldağ: “Büyük, derin, yıkıcı bir tehdit olarak önümüzdeki periyoda damgasını vuracak.”

Dünya Gazetesi İdare Heyeti Lideri Hakan Güldağ ise açılış konuşmasında bundan sonra atılacak her adımın, iklim değişikliği hesaba katılarak atılması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi: “Hükümetlerden ve siyasetçilerden daha fazla şirketler, iktisadın aktörleri ve sivil toplum bu bahse sahip çıkmaya başladı, buna seviniyorum. Geleceğe umutla bakmak istiyorsak, iktisat dahil her şeyi, sürdürülebilirlikle birleştirmek zorundayız. Artık konuşmaktan, yapmaya geçmeliyiz.”

Tepe kapsamında birinci oturum “İklim Çalışmalarında İhtilale Hazır mıyız?” başlığında PepsiCo Türkiye Sürdürülebilirlik Kıdemli Yöneticisi ve İdare Konseyi Üyesi Esra İren, Schneider Electric Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölge Lideri Bora Tuncer ve Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Küme Lideri Hakan Timur‘un iştirakiyle Dünya Gazetesi İdare Şurası Lideri Hakan Güldağ‘ın moderatörlüğünde gerçekleşti. İren, pandeminin bilhassa sürdürülebilirlik odaklı hususlarda kaldıraç tesiri yarattığını söyleyerek “Salgına ilaveten yaşanan seller ve yangınların tesiriyle dünyada sürdürülebilir bir hayat arayışı başladı. Global bir şirket olarak bizim bu hususta atmaya başladığımız adımlar vardı. Birçok şirketin birbiri arkasına karbon sıfır maksatlarını açıklamasından memnuniyet duyuyoruz. Bu kolektif olarak başa çıkabileceğimiz bir problem,” dedi. Türkiye’nin ulusal gücüne katkı sağlamak hedefiyle yapay zeka, objelerin interneti, 5G üzere teknolojileri kullanarak müşterileri için güç verimliliğini en üst seviyeye çıkarmayı amaçladıklarını belirten Tuncer, “İklim değişikliğiyle çabada ülke çapında bölüm farkı gözetmeden üretimi teknolojik hale getirmeli ve inovasyonu iş yapış biçimlerine entegre etmeliyiz. Bir sonraki adım ise döngüsel iktisat. Doğal kaynakları korumak, geliştirmek için eser ömrünü uzatmak, onarılmasını ve nihayetinde ömrünün sonunda geri dönüştürülmesini sağlamak değerli,” biçiminde konuştu. Sürdürülebilirlik ihtilalinin dijital ihtilal suratında ve sanayi ihtilali çapında gerçekleşmekte olduğunu vurgulayan Timur, “Topluluk vaadimizde sürdürülebilirlik net olarak yer alıyor. Üreticiyle tüketici ortasında münasebetler yine biçimleniyor. Daha uzun müddet kullanım, tamir edilebilirlik, geri dönüştürülmüş hammadde kullanımı tüm ekosistemi etkileyecek,” dedi.

“Liderlerin Net Sıfıra Hakikat Aksiyon Planları” paneline katılan BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın, Yaşar Holding CEO’su Dr. Mehmet Aktaş ile Anadolu Efes Bira Kümesi Lideri ve CEO’su Can Çaka, Dünya Gazetesi Editör & Köşe Muharriri Didem Eryar Ünlü‘nün moderatörlüğünde şirketlerin iklim değişikliğine yönelik hareketleri konusunu ele aldılar. Şirketlerinin gayesinin hayatı uygunlaştırmak, hayat kalitesini yükseltmek olduğunu söyleyen Sığın, “COP26’da ele alınan başlıklardan ikisi olan emisyonlar ve iş birlikleri konusunda şirketlerin yapacağı şeyler var. Şirketlerin niyetinin bunlara uygun olması gerektiğini düşünüyorum. Ekosistem olarak geliştiğimizde iş olarak da gelişmiş olacağız,” dedi. Aktaş, bu toplantıların farkındalığı ve şuur geliştirmeyi desteklediğini vurgulayarak “200 ülkenin katıldığı COP26, bize artık bir seferberlik içinde olduğumuzu gösteriyor. Bu sıkıntı çözülemezse besin arzında, insanların muhtaçlıklarının karşılanmasında büyük sıkıntılar olacak. Günün sonunda yapılacak çok iş var lakin yapacak irade de var,” diye konuştu. Türkiye’deki üretim tesislerinde sıfır atık dokümanları olduğunu belirten Çaka, “Gelecekte çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için bugün aksiyon almalıyız. Biz Anadolu Efes olarak üretimde ve nakliyede tasarruf ederek daha az kaynak kullanıp, dünyadaki izimizi azaltıyoruz. Birimizin atığı, öteki bir kesimde girdi olarak kullanılabiliyor. Daha az tüketim, daha fazla katkıyı hedefliyoruz. Böylelikle iklim kriziyle savaşta üzerimize düşeni yapabileceğiz,” dedi.

“Sürdürülebilirlik Seyahatinde Hudutları Aşma Zamanı” oturumunda Kordsa CFO’su Dilek Ergene, Entegre Raporlama Derneği Türkiye (ERTA) Kurucu İdare Konseyi Lideri Prof. Dr. Güler Aras‘ın sorularını yanıtladı. Aras, iklim değişikliğinin toplumları ve şirketleri etkileyen risklerin başında geldiğini, daha dengeli, daima ve sürdürülebilir önlemlerin alınması gerektiğini söyleyerek “Sürdürülebilir iş modelleri olan şirketlerin kaldıraç tesiriyle kendilerini daha üste taşıyabileceğini görüyoruz. Maksadımız kendimizle birlikte dünyayı da uygunlaştırmak olmalı. Artık yalnızca finansal odaklı değil, paha yaratmak üzerine bir yaklaşım var,” dedi. Yatırımcılarıyla geleceğe ait gayelerini şeffaf biçimde paylaştıklarını ve Birleşmiş Milletler’in belirlediği 8 sürdürülebilir kalkınma maksadını dikkate aldıklarını aktaran Ergene, eserlerinin sürdürülebilirliğe hizmet eden, daha az güç, daha az emisyon hedefleyen eserler olduğunu belirtti. Ergene şu bilgileri verdi: “Sürdürülebilirlik yaklaşımı genel şirket stratejimizin ana hususlarından birisidir. 4000 çalışanımız ve idare düzeyinde mevzunun benimsenmiş olmasını çok önemsiyoruz. Yatırım kararının sürdürülebilirlik boyutuyla kıymetlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Geri dönüştürülmüş materyal ve çevreci eserlerin kullanılmasında tedarikçilerimizle iş birliği içindeyiz.”

“Yeşil Ekonomik Dönüşüm Perspektifi” başlıklı TÜSİAD Özel Oturumu Sabancı Holding Sanayi Küme Lideri Cevdet Alemdar, Arçelik Kalite, Sürdürülebilirlik, Resmi İlgiler Yöneticisi Fatih Özkadı, Deloitte Şirket Ortağı Elif Düşmez Tek’in iştirakleri ve TÜSİAD Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Nurşen Numanoğlu moderatörlüğünde gerçekleşti. İş dünyasının dönüştürücünün gücünün farkında olduklarını belirten Numanoğlu, “Bu oturumda yeşil dönüşümün farklı boyutlarına odaklanacağız. COP26’da hükümetler pek çok alanda değerli inisiyatiflerde buluştu. Önümüzdeki devirlerde iş birliklerinin daha da artacağını ümit ediyoruz. En kıymetli ticari paydaşımız Avrupa Birliği olduğundan, mevzuat ve uygulamaların iş dünyamıza neler getireceği, Türkiye olarak ele almamız hususlar ve önceliklerimizin neler olduğunu kritik değerde,” dedi. Alemdar, Sabancı Holding’te karbon nötr olacaklarını çok daha evvelden söylediklerini, sahiplenmenin İdare Konseyi düzeyinde oluşturulduğunu, performans amaçlarının içine sürdürülebilirlik maksatları konulduğunu belirterek “Dünyada iş modeli değişiyor. Gençlere kendi büyüklerimizden aldığımızdan daha iyi bir dünya bırakmak zorundayız. Bizler iş dünyası olarak 1,5 derecelere 2030’larda ulaşmak durumundayız. Türkiye’nin fosil yakıt kaynakları çok kısıtlı olması bir dezavantaj değil, fırsat sunuyor. Şurası bir sistemin dönüştüğü, tarihi bir andayız. İş dünyası olarak bu dönüşüm için yapılması gerekenleri biliyoruz,” diye konuştu.

Türkiye’nin iklim siyasetlerinin gelişimine değerli katkı sağlayacak Paris Muahedesinin imzalanmasını çok büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen, AB Yeşil Mutabakat ve altındaki regülasyonları yakından takip ettiklerini belirten Özkadı, “Avrupa’nın iktisadını karbondan derin bir halde arındırma maksadını çok değerli buluyoruz. Bu, memleketler arası ticaret, global rekabet gücünün artırılması ve öngörülebilirliğe katkı sağlayacak. Türkiye olarak ihracatımızın en değerli kısmını gerçekleştirdiğimiz Avrupa ile bu sayıları muhafazamız çok değerli. Bu nedenle iklim krizinin mümkün tesirlerinden korunmak için hem azaltım hem ahenk mevzularına sürat vermemiz gerekiyor. Ülkemizde AB ile uyumlu bir emisyon sisteminin kurulmasını TÜSİAD olarak kıymetli buluyoruz. Bu yolla elde edilecek fonun endüstride yeşil dönüşüm için kullanılmasını elzem görüyoruz.

Besinin Geleceği için iklim riskleri oturumunda konuşan Metro Türkiye Kalite Garanti ve Sürdürülebilirlik Küme Müdürü Tülay Özel; bugün iklim değişikliği tüm dünyanın gündeminde yer alıyor.Özellikle sürdürülebilir bir gelecek için gezegenimizi daha iyi tanımak ve muhtaçlıklarını karşılamak gerekiyor. Tüketim alışkanlıklarının değişimi ve sürdürülebilir beslenme ile çok tüketimi azaltmak mümkün. Daha düşük besleyici diyetlere geçmenin sağlanması kıymetli. Gelecek kuşaklara sağlıklı ve sürdürülebilir bir beslenme sağlamak için sürdürülebilir besin kaynaklarına geçiş yapmamız gerekiyor dedi.

Tepe “Sektörlerin İklim Değişikliği ile Uyumlu Yeni İş Modelleri”, “Net Sıfır Geleceğinin Finansmanı”, “Enerji Verimliliği Potansiyelini Artırmak”, “İklim Değişikliği ile Çabada Çözümler”, “Düşük Karbona Geçiş için Hareketler ve Teknolojiler”, “Gıdanın Geleceği için İklim Riskleri”, “1,5 Derece Amacı için İklim Senaryoları”, “Yeşil OSB’lere Doğru” ve “Yerel İdarelerin İklim Krizinin Tesirleri ile Uğraşta Rol” başlıklı oturumlarda değerli başkan, uzman ve akademisyenlerin katkılarıyla tamamlandı.

İş dünyasının İklim Tepesine takviyesi

Sürdürülebilirlik Akademisi ve Dünya Gazetesi tarafından birinci defa düzenlenen ve Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği ile gerçekleşen İklim Değişikliği Zirvesi’nin ana destekleyenleri Sabancı Holding, PepsiCo, BSH Türkiye ve Akademi Çevre’ydi. Tepeye Schneider Electric, Quick Carbon, Yaşar Holding, Anadolu Efes platin destekleyen; Metro, Alfa Laval, Tureks ve Tüpraş altın destekleyen olarak dayanak verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyaz Haber Ajansı

hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu