Ana Sayfa Kültür ve Sanat 19 Kasım 2021 48 Görüntüleme

İBB Şehir Tiyatroları’nda Bu Hafta (24-28 Kasım 2021)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Kasım ayının son haftasında 16 oyunla seyirci karşısına çıkıyor.

Bu hafta tiyatroseverleri Fransız edebiyatından Amerikan edebiyatına, Antik Yunan klasiklerinden yeni müelliflerin oyunlarına güçlü bir repertuvar bekliyor.

Vur Yağmala Yine (Konuk Oyun), Geçit, Ay Carmela, Hastalık Hastası, 12. Gece, Hayat Der Gülümserim, Moby Dick, Tatlı Kaçık, İfigenya, Zehir, Benim Hoş Pabuçlarım, Bekçi ile Postacı, Bir Gün Ayakkabımın Teki, Karagöz Çiftlik Bekçisi, Elma Kurdu Kırtık, Düş oyunları Kasım ayının yeni haftasında seyirciyle buluşacak.

Kent Tiyatroları Buluşuyor

İBB Kent Tiyatroları ve Bursa Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, Klâsik Kent Tiyatroları Buluşmaları kapsamında bir ortaya geliyor.

Buluşmanın birinci ayağında Bursa Nilüfer Belediyesi’nin hazırladığı, Mark Ravenhill’in yazdığı Mert Öner, Melisa İclal Yamanarda, Ebru Nihan Celkan, Gülhan Kadim, Doğu Akal’in birer episodunu yönettiği Vur Yağmala Yine İBB Kent Tiyatroları Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ne konuk oluyor.

Buluşmanın ikinci ayağında Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin, Aralık ayında Bursa Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Evi’nde sahneleniyor.

Bu Haftanın Programı (24-28 Kasım 2021)

VUR YAĞMALA TEKRAR (Konuk Oyun)

Britanyalı oyun müellifi Mark Ravenhill’in, kısa oyunlardan oluşan epik oyunu Vur, Yağmala, Yine; savaş, barış, otorite, özgürlük, demokrasi, kabahat, ceza, hastalık, şiddet temaları üzerine yazılmış kısa oyunlardan oluşan bir bütün epik eser. Oyun, izole hayatlar yaşasak da gelişen teknoloji ve haberleşme araçlarıyla birbirimize bağlı olduğumuzu ve birbirimize karşı sorumluluklarımızın olduğunu husus alan büyük tek bir öykü. Vur, Yağmala, Yine, 5 farklı direktörün sahneleyeceği 5 episoddan oluşuyor, her episodda NKT oyuncu grubuna konuk oyuncular katılıyor. Vur, Yağmala, Yeniden’in direktörleri Mert Öner, Melisa İclal Yamanarda, Ebru Nihan Celkan, Gülhan Kadim, Doğu Akal. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

GEÇİT

Çıktıkları seyahatte dağ başında mola veren bir ağa ve maraba, saklandıkları yerden denetim noktasını izlerler. İki kişi ortasındaki ilgi aslında insanlığın varlığından beri çaba ettiği mülkiyetçilik ve ezen-ezilenlerin öyküsünün özeti üzeredir.

Cem Düzova’nın yazdığı Nihat Alpteki’nin yönettiği oyunda Gürol Güngör, Hasip Tuz, Emre Narcı, Müslüm Tamer rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde.

AY, CARMELA!

İspanya’da Milliyetçiler ve Cumhuriyetçiler ortasında geçen iç savaş devrini anlatan oyunda, iki varyete oyuncusu Carmela ve Paulino, Franco önderliğindeki Milliyetçiler tarafından rehin alınır. Belçite kentinin işgalini kutlayan Milliyetçiler tarafından istemedikleri bir şova zorlanırlar. Bu zorlamanın sonucunda içinde bulundukları savaşı, “gösteri yapılmalı mı, yapılmamalı mı?“ sorusuyla sanatı ve sanatçıyı sorgulamaları, işleri gereği güldürmeyi, eğlendirmeyi hedefleyen bu iki oyuncunun isyanları, gelgitleri, kayıpları anlatılır. Jose Sanchis Sinisterra’nın yazdığı, Yalçın Baykul’un çevirdiği, Naşit Özcan’ın yönettiği oyunda, Ada Alize Ertem, Çağatay Palabıyık, Erkan Akkoyunlu rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde.

HASTALIK HASTASI

Argan hastalık hastasıdır. Meskende bir hekim bulunursa hem istediğim vakit tedavi olurum, hem de cebimden beş kuruş çıkmaz niyetiyle, kızını bir hekimle evlendirmeye karar verir. Kızı ise bir diğerine âşıktır. Argan’ın sadece parasını seven karısı ise onu hem aldatmakta, hem de elinde avucunda ne varsa almaya çalışmaktadır.

Konutun, her şeyden haberdar olan son derece zeki ve iş bilir hizmetçisinin gönlü bu duruma razı olmaz. Hakikatin ve aşkın kazanması için elinden geleni yapar.

Aşk gülücüklerinin sahtesini, gerçeğinden ayırmak zordur.

Hastalık Hastası, Klasik Fransız Tiyatrosu’nun kurucularından Moliere’in (1622 – 1673) yazdığı son oyundur. Birinci sefer 1673 yılında sahnelenen oyunda Moliere, tenkitlerini mesleğini berbata kullanarak varlıklı hastalarını sömüren hekimlere yöneltir.

Moliere’in yazdığı Tolga Kâfi’in yönettiği oyunda Barış Çağatay Çakıroğlu, Besim Demirkıran, Davet Büyüksayar, Çiğdem Gürel, Elif Verit, Ersin Sanver, Gün Koper, Hüseyin Tuncel, Sevinç Erbulak, Hoş Asutay, Şükrü Türen, Tuğçe Açıkgöz rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

12. GECE

Shakespeare’in en sevilen güldürülerinden biri olan 12. Gece’de, ikiz kardeşler Viola ve Sebastian, bir gemi kazasından sonra, birbirlerini öldü sanıp farklı düşerler. Viola, Illyria dükü Orsino’nun hizmetine girebilmek için erkek kılığına girer. Orsino ismine hoş Olivia’ya kur yapmakla görevlendirilir. Olivia ise kardeşinin vefatından sonra yastadır ve ayağına gelen herkesi geri çevirmektedir, ta ki artık erkek kılığındaki Viola’ya aşık olana dek. Bu sırada, Olivia’nın dayısı Tobi, tutucu hizmetkâr Malvolio’ya şamatalı bir oyun oynarak, bu cümbüşlü kimlik yanılması ve karşılıksız aşk öyküsünü uygunca kızıştırır. William Shakespeare’in yazdığı, Serdar Biliş’in yönettiği oyunda Ali Gökmen Altuğ, Bennu Yıldırımlar, Doğan Sevecen, Emrah Özertem, Ersin Umulu, Gürkan Başbuğ, Mehmet Avdan, Sevinç Ceren Aktay, Nilay Bağ, Özge Kırdı, Özge Özder, Seda Fettahoğlu, Senan Kara Tutumluer, Tolga Kâfi rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Ümraniye Sahnesi’nde.

HAYAT DER GÜLÜMSERİM

Yıllarca inanılmaz bayan karakterlere hayat vermiş bir oyuncu, AVM yapılmak üzere yıkılacak bir sahneye veda eder. Anlatılmaya paha bulunmayan farklı sınıflardan bayanların sıcak ve aşina hayat kıssaları, birinci sefer aktarılır.

İtina Yula’nın yazıp yönettiği oyunda Sema Keçik, Serkan Bacak rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

MOBY DİCK

Genç bir denizci olan Ishmael, dünyayı görmek için Kaptan Ahab’ın balina gemisine yazılır. Balina avcısı Ahab, bir av sırasında tek bacağını kaybettikten sonra vefatına bir intikam hissiyle yaşar ve denizlerin en büyük, bilge canlısı beyaz balina Moby Dick’in peşinde okyanuslar geçer. Ishmael, heyecan dolu bu seyahatte, bir balina gemisi kaptanının tabiatla olan içgüdüsel savaşının tragedyasına şahit olur.

Herman Melville’in tıpkı isimli romanından Sebastian Armesto’nun uyarladığı, Seza Güneş’in yönettiği oyunda Arda Alpkıray, Berna Oğuzutku Demirer, Cem Baza, Deran Özgen, Direnç Dedeoğlu, Elif Verit, Hakan Örge, Pınar Pamuk rol alıyor. Oyun, 25-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

TATLI KAÇIK

Mr. Tanner ile paylaştığı meskeninde, çöp toplayarak yaşayan, etrafındaki her şeye sonsuz bir sevgi ve şefkatle bağlı Opal’in kendi halindeki hayatı üç davetsiz konuğun gelişi ile umulmadık biçimde değişir. Sol, Gloria ve Brad kendi hesaplarının peşinde Opal’in huzur dolu hayatına giriverirler. Kendi kendine yetmeyi becerse de yalnızlıktan muzdarip Opal onları hayatına almak konusunda en ufak bir tereddüt bile duymaz fakat sonsuz bir iyi niyetle konutunun kapılarını açtığı konukları sevgilerini paylaşmak konusunda Opal kadar istekli değildirler. John Patrick’in yazdığı, Ahmet Levendoğlu ve Hasan Levendoğlu’nun çevirdiği, Naşit Özcan’ın yönettiği oyunda, Ayşe Kökçü, Çağlar Polat, Eylül Soğukçay, İbrahim Can, Mehmet Soner Dinç, Mert Aykul rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde.

İFİGENYA

Doğu ile Batı ortasındaki birinci büyük savaş: Akha ordusu, Truva seferine çıkmak üzeredir. Birleşik ordu donanmasının sıkıştığı limandan kurtulup harekete geçebilmesi için rüzgâra gereksinimi vardır. Başkomutan Agamemnon, Artemis’in kutsal geyiklerinden birini öldürdüğü için tanrıça da onun rüzgârını kesmiş ve herkesi bu limana hapsetmiştir. Doksan dokuz hükümdarın ordusu hastalıktan kırılırken, öfkeyle bekleyen askerlerin gözü Agamemnon’dadır. Başkomutan’ın yalnızca kendisi ve makamı değil, başta ailesi olmak üzere, tüm ülke tehlikededir. Agamemnon’un yapabileceği tek bir şey kalmıştır: En pahalı varlığı olan kızı Iphigenia’yı ilahlara kurban vermek!..

Euripides’in yazdığı Serdar Biliş’in yönettiği oyunda Caner Çandarlı, Ceren Kaçar, Elvan Boran rol alıyor. Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Müze Gazhane Büyük Sahne’de.

ZEHİR

Geçmişte yaşadıkları trajik kaybın akabinde ayrılan çift, yıllar sonra bir ortaya gelmek zorunda kalır. Bu buluşma, acılı bir geçmiş hesaplaşmasına dönüşür. Karşı tarafın da neler hissettiğine dair eksik bırakılan taşlar yerine oturur. Bayan ve erkek dünyasının bakış açısına odaklanan eser Hollanda prömiyerinin akabinde birçok lisana çevrilmiştir.

Lot Vekemans’ın yazdığı Şaban Ol’un çevirip yönettiği oyunda Sevinç Erbulak, Ahmet Saraçoğlu, Aslıhan Kandemir, Eraslan Sağlam rol alıyor. Oyun,

Oyun, 24-27 Kasım 2021 tarihleri ortasında Müze Gazhane Meydan Sahne’de.

Çocuk Oyunları

BENİM HOŞ PABUÇLARIM (3+)

Günün birinde sirke, bir robot palyaço gelir ve şirin palyaço sirkten kovulur. Bu kadarıyla da kalmaz, parası olmadığı için çok sevdiği pabuçları elinden alınır. Palyaçomuz pabuçlarını geri almak için iş aramaya başlar. Girdiği işlerden çocuksu hassaslığı nedeniyle bir bir kovulur. Pabuçlarına asla kavuşamayacağını düşünüp ümitsizliğe kapıldığında, imdadına çocuklar yetişir ve onların takviyesiyle pabuçlarına ulaşır. Tekrar çocuklarla birlikte kahkaha dolu gösterisini gerçekleştirmeye devam eder. Dersu Yavuz Altun’un yazıp yönettiği oyunda Ayşe Günyüz, Davet Büyüksayar, Oğuzhan Oğuz, Gülsüm Alkan, Samet Silme, Sefa Turan rol alıyor. Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde.

BEKÇİ İLE POSTACI(Yeni Oyun)

Tıpkı meskeni paylaşan iki mesken arkadaşıdır Marcello ve Piero. Piero gündüzleri posta dağıtan, geceleri konutta dinlenen Postacı, Marcello ise; Geceleri sokakları kollayan gündüzleri de konutunda keyif yapan gece bekçisidir.

Konutta her eşyadan bir tane olmasına karşın ikisi de uyumlu bir biçimde kusursuz bir tertip içinde yaşamaktadır. İkisi de birebir anda soğuk algınlığına yakalanıp konutta kalınca bu sistem bozulmaya başlar.

Birlikte yaşamanın, birbirinin alanına ve görüşlerine hürmet duymanın ne kadar da kıymetli olduğunu başlarına gelen bu durum sayesinde farkına varıp ortak tahlil üreterek arkadaşlıklarının değerini keşfederler.

Lodovica Cima, Gabriele Clima’nın yazdığı Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği, Derya Yıldırım’ın oyunlaştırıp yönettiği oyunda Besim Demirkıran, Cafer Alpsolay, Fatma İnan, Melisa Demirhan, Reyhan Karasu, Zeynep Ceren Gedikali rol alıyor.

Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

BİR GÜN AYAKKABIMIN TEKİ (3+ Yaş)

Rengarenk bir mutfak… Fakat her yer çok dağınık… Oyuncu mutfağı toplamaktan sıkılıp gitmeye karar verir fakat ayakkabısının tekini bir türlü bulamaz. O da ne, evvel ayakkabısının öteki teki, sonra mutfaktaki her şey konuşmaya başlar. Kayıp ayakkabı, Kaptan Cook’u aramaya gitmiştir ve kim bilir başından ne maceralar geçmektedir… Derya Yıldırım’ın yazdığı, Özgür Kaymak’ın yönettiği oyunda Derya Yıldırım rol alıyor. Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Ümraniye Sahnesi’nde.

KARAGÖZ ÇİFTLİK BEKÇİSİ (3+ Yaş)

Karagöz uzun vakittir işsizdir ve iş aramaktadır. Sonunda kendisine bir çiftlikte iş bulur. İşi hayvanların bakımını yapmaktır. Lakin ortada bir sorun vardır. Karagöz, hayvanları tanımamaktadır. Özgür Atkın’ın yazıp yönettiği oyunda İrem Erkaya ve Tankut Yıldız rol alıyor. Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde.

ELMA KURDU KIRTIK (4-7 Yaş)

Elma Kurdu Kırtık 7 yaş altı çocuklara yönelik, kuklaların kullanıldığı, canlı müzik eşliğinde oynanan eğlenceli bir çocuk oyunudur. Haylaz bir elma kurdunun harika elmayı bulmak için çıktığı seyahati anlatır. Sahip olduklarına kıymet vermeyen, etrafındakileri hor gören Kırtık bu seyahatte aradığı eksiksiz elmaya ulaşmak yerine çok daha değerli bir şeyin farkına varır. Çocukların toplumsal etraflarıyla olan alakalarına dikkat çeken oyun somut objelerle soyut kavramları ilişkilendirerek çocuğun algısını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Çocuğun günlük ömründe yaşadığı çelişkileri renkli bir hayal dünyasında tekrar yaratan oyun çocuğa kendi gerçekliğine dışarıdan bakabilme talihi verir. B. Çağatay Çakıroğlu ve Ö. Barış Bakova’nın yazıp B. Çağatay Çakıroğlu’nun yönettiği oyunda; Elyesa Çağlar Evkaya ve Seda Çavdar rol alıyor. Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Sultangazi Hoca Ahmet Yesevi Sahnesi’nde.

RÜYA(5+Yaş)

Hayvanların kafese kapatılması, şovlarda kullanılması, doğal hayat alanlarından uzaklaştırılmaları nedeniyle çok üzülen bir çocuğun onları nasıl kurtardığı anlatılır. Özge Midilli-Ertan Kılıç’ın yazdığı Özge Midilli’nin yönettiği oyunda Nilay Yazıcıoğlu, Tarık Köksal, Nilay Bağ, Ceren Kaçar, Ceysu Aygen, Çağlar Polat, Emre Davet Akbaba, Mehtap Gündoğdu Akbulut rol alıyor. Oyun, 28 Kasım 2021 tarihinde Müze Gazhane Büyük Sahne’de.

İyi seyirler…

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum