Ana Sayfa Gündem 21 Kasım 2021 58 Görüntüleme

Gastronominin kalbi İzmir’de atacak

2022’de İzmir’de “Terra Madre Anadolu” ismiyle düzenlenecek memleketler arası gastronomi fuarının tanıtımı Ödemiş’in Demircili Köyü’nde yapıldı. Fuarın lansmanında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Ülkemizde üretilen ziraî ve gastronomik eser zenginliğinin dünyada eşi gibisi yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tanımlarına yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği prestije ulaştıracak”

İzmir, Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu doğrultusunda en büyük besin hareketi Slow Food’un (Yavaş Gıda) önderliğinde “Terra Madre” gastronomi fuarına konut sahipliği yapacak. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan fuar birinci sefer İzmir’de düzenlenecek. Terra Madre, İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile eşzamanlı olarak 2-11 Eylül 2022 tarihleri ortasında “Terra Madre Anadolu” ismiyle gerçekleşecek. Fuarın tanıtımı Ödemiş’in Demircili Köyü’nde geniş bir iştirak ile yapıldı.

Tanıtım aktifliğine İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi İzmir Köy- Koop Birlik Lideri Neptün Soyer, İzmir İtalya Başkonsolosu Valerio Giorgio ve eşi Michelle Moubarak, İzmir Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mustafa Özuslu ve eşi Müyesser Özuslu, Foça Belediye Lideri Fatih Gürbüz ve eşi Seçil Gürbüz, Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş ve Selma Eriş, Tire Belediye Lideri Salih Atakan Duran ve eşi Necibe Duran, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz ile eşi Nesrin Kırgöz, Beydağ Belediye Lideri Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Narlıdere Belediye Lideri Ali Engin’in eşi Unsur Engin, Kemalpaşa Belediye Lideri Kemalpaşa Belediye Lideri Rıdvan Karakayalı’nın eşi Lütfiye Karakayalı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe ve Ödemiş Demircili Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Hüseyin Coşkun ve eşi Birgül Coşkun, Ödemiş Bilumum Besin Unsurları Odası Lideri Hülya Çavuş, bölgedeki üretici kooperatiflerinin liderleri ve ortakları, Büyükşehir bürokratları, meclis üyeleri ve bölge muhtarları katıldı.

Hepinizin ekmeğini büyüteceğiz
Tanıtım etkinliğinde konuşan Lider Soyer, “Başka bir tarım vizyonumuzun altı evresini, İzmir Tarımı Ekosistemini paylaşmıştım. O günden bugüne, üreticilerimize ve tüm vatandaşlarımıza verdiğim kelamları harfiyen yerine getirdim. Yerine getirdiğimiz kelamlar ortasında, Bayındır’daki süt fabrikamızın temelini attık, Sasalı’da İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’ni açtık. Ödemiş’teki et entegre tesisini yeniledik ve atalık tohumlar ile yerli hayvan ırklarını desteklemek üzere pek çok çalışmaları yaptık. Üretim yollarını yeniledik. Üreticilerin eserlerini satın alarak destekliyoruz. Bugün, İzmir Tarımı kapsamında verdiğimiz vaatlerden bir oburunu daha hayata geçirmek üzere buluştuk. Terra Madre Anadolu Fuarı için çok heyecanlıyım zira dünyanın lezzetlerini İzmir’le, İzmir’in lezzetlerini dünyayla buluşturacağız. Ürettiklerinizi ihraç edeceğiz. Hepinizin ekmeğini büyüteceğiz” dedi.

Anadolu mutfağı hak ettiği prestije ulaşacak
Terra Madre’nin sözcük manasının “toprak ana” olduğunu söz eden İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer, “Bu büyük tertibi İzmir’e ve ülkemize taşımamızın tek bir gayesi var. Küçük üreticimizi ihracatçı haline getirmek. Köylümüzü içinde bulunduğu ekonomik darboğazdan kurtararak ekmeğini büyütmek. Anadolu mutfak kültürü, bu coğrafyanın bereketli toprakları, havası ve suyuyla yoğrulmuş. Ülkemizde üretilen ziraî ve gastronomik eser zenginliğinin dünyada eşi gibisi yok. Bu kültürün dünyaya anlatılması ve tanıtılması gerekiyor. Terra Madre, Anadolu mutfağının bu eşsiz tanımlarına yeni pazarlar kazandıracak ve onları hak ettiği prestije ulaştıracak” formunda konuştu.

Büyükşehir Belediyesi bunun için var!
İzmir Tarımı’nın temel maksadının, kuraklık ve yoksullukla çaba olduğunun altını kıymetle çizen Lider Soyer, “Kuraklıkla uğraşın yegane anahtarı, atalık tohumları ve yerli hayvan ırklarını tekrar yaygınlaştırmamız. Yoksullukla gayretin yolu ise küçük üreticilerimizi ve üretici kooperatiflerini desteklemek. İzmir Tarımı, sömürücü, tahrip edici ve tektipleştirici büyük şirketlerin bize dayattığı tarım iktisadına karşı bir direniştir. Yerli ve ulusal tarımın, ülkemizdeki tekrar inşasıdır. Bunu başarmanın yegane yolu ise milletin efendilerinin, yani üreticilerimizin yanında olmaktır. Bugüne kadar köylümüzü küçümseyen, küçük üreticinin ihracat mahzurundan bahseden bilindik telaffuzları çok duyduk” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Küçük üretici bilemezmiş. İhracat, büyük tarım şirketlerinin işiymiş. Köylü pazarlamadan, satıştan, ihracattan ne anlarmış? “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışımız ile bunların hepsi tarih oluyor. Küçük üreticimiz isterse eserini pazarda satar. İsterse en hoş ambalajı tasarlar, market ve bakkallara ulaştırır. Dilerse örgütlenir, bir ortaya gelir, güçlenir. Ektiğini tarlasından kamyona yükler, İzmir Limanı’na gönderir. Bütün dünyaya satar. İzmir Büyükşehir Belediyesi, işte bunun için var.”

İzmir’de bir bölüm kapandı!
‘Sen uğraşma, ver şirkete mahsulü, sat yok kıymetine, gerisine karışma biçiminde yürüyen tarımdaki bu zaman İzmir’de kapandı’ diyen İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Kimse kusura bakmasın. Gerçekleştirdiğimiz takviyelerle, alımlarla üreticimiz eserinden para kazanıyor. Artık İzmir Büyükşehir Belediyesi var. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonumuz doğrultusunda iki buçuk yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Arkadaşlarım 24 ilçemizin meralarını tek tek gezdi. 4160 çobanla tanıştı, sıkıntılarını dinledi. İzmir’in, Türkiye’de bir eşi daha olmayan, çoban haritasını çıkardı. Meralarımızda şimdiye kadar 110 bin 430 keçi, 352 bin 185 koyun ve 15 bin 489 kara sığır tespit etti. Başka yandan 10 yıl evvel tükenmek üzere olan karakılçığın, saz çavdarının, mürdümük ve gambilyenin tohumlarını yine ortaya çıkardık. Bir avuçla başladık, binlerce dönüm toprağa yetecek kadar tohum elde ettik ve çiftçilerimizle paylaştık. Bu tohumları üreten çiftçimize piyasa bedelinin üç katından alım garantisi veriyoruz. Vermeye de devam edeceğiz. Tüm bunları neden yaptık ve yapacağız? Zira bu memleketi çok seviyoruz. Ne köyde, ne de kentte hiçbir çocuk yatağa aç girmesin istiyoruz. Herkesin doğduğu yerde doyma hakkı olduğunu kabul ediyoruz” formunda konuştu.

Hoş bir geleceği birlikte kuracağız
Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Lider Soyer, “Okul bahçesinde oynayan bu günümüzün ortağı çocuklarımız, gençlerimiz bunları yaşamayacak. Onlar için hoş bir geleceği biz daima bir arada kuracağız. Hiç birimizin hak etmediği bu siyasal ve ekonomik krizler sona erecek. El birliğiyle, birlikte bu işi başaracağız” dedi.

İyi ki bu yolu Tunç Lider ile yürüyoruz
Terra Madre lansmanında konuşan Ödemiş Belediye Lideri Mehmet Eriş ise “Söylenecek çok kelam var koşulacak çok yol var. Terra Madre’yi ışık olarak Demircili köyünde yaktığınız için çok teşekkür ediyoruz. Tarım ve hayvancılıkla kendi kendine yeten bir ülke olarak gerçek tarım tekniklerini ne yapmamız gerektiğini Tunç Lider bize öğretiyor. Bize öğretmenlik yapıyor. Terra Madre’de yeniden bizim ışığımız oldu Tunç Soyer. İyi ki var, iyi ki de biz onunla birlikte bu yolu yürüyoruz. Tunç Lider ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dediğinde bu topraklara geldi. Zira Ödemiş’in kıymeti toprağından geliyor. Bu toprak o kadar hoş kullanılmalı ki gelecek jenerasyonlara tüm işlevliğiyle bırakılmalı. Bizler biliyoruz ki üretici kazanırsa İzmir kazanır tüm Türkiye, Anadolu kazanır diyoruz. Üreticinin işini kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” diye konuştu.

Değirmenden fırına, sonra sofraya
Terra Madre lansmanı öncesinde, Ödemiş Demircili Köyü Ziraî Kalkınma Kooperatifi’nin yaklaşık 20 yıldan beri atıl durumda olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek yine devreye alınan taşlı tip un değirmeninin açılışı yapıldı. Lider Tunç Soyer, Ödemiş Demircili Ziraî Kalkınma Kooperatifi Lideri Hüseyin Coşkun’dan kooperatif eserleri ve işleyişiyle ilgili bilgi aldı. Değirmen açılışında rahmet simgesi olarak testi kırıldı ve küçük çuvallara doldurulan cet tohumu karakılçık buğdayı Lider Tunç Soyer ve protokol tarafından değirmene verildi. Değirmenden· birinci çıkan un çuvala konularak Demircili Köyü konutlarındaki taş fırınlara ekmek yapılmak üzere bırakıldı. Akabinde Lider Soyer, üreticilerin fırınlarında pişen karakılçık buğdaylı ekmeği çıkardı ve tadına baktı.

Terra Madre nedir?
Dünyanın en büyük besin hareketi olan, “iyi, pak ve adil gıdayı” savunan Slow Food (Yavaş Gıda) tarafından 2004’te başlatılan Terra Madre (Toprak Ana) aktifliği, besin üretiminin faal üyelerini ve dağıtım zincirlerini birleştirerek sürdürülebilir tarım, balıkçılık ve besin üretimini yaymayı amaçlıyor. Tarımdaki endüstriyel şartlara ve yemek kültürlerinin standartlaşmasına teslim olmayı reddeden Terra Madre küçük ölçekli çiftçileri, hayvan yetiştiricilerini, balıkçıları, besin zanaatkârlarını, akademisyenleri, aşçıları, tüketicileri ve gençlik kümesini kapsıyor. 2012 yılında dünyanın en kıymetli gastronomi fuarı olan Torino’daki Salone del Gusto ile birlikte yapılmaya başlanan Terra Madre, tek bir tertip çatısı altında değişik kıtalardan gelen besinleri çok daha geniş kitlelerle buluşturuyor. İki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan “Terra Madre” gastronomi fuarı İzmir’de ise “Terra Madre Anadolu” ismiyle düzenleniyor.

“Terra Madre Anadolu” ismiyle düzenlenecek fuara yalnızca İzmir değil, tüm Türkiye ve Akdeniz’den küçük üreticilerle birlikte du¨nyanın dört bir yanından ekonomistler, entelektu¨eller, ekolojistler, antropologlar, muharrirler, filozoflar, aşçılar, üretici birlik ve kooperatifleri ile “iyi, adil ve temiz” besine ulaşmak isteyen tüketiciler katılacak. Anadolu mutfağının ve tarım eserlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda, bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, kadimden gelen mahallî eserlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. Besin sistemini bütüncül ve çoklu disiplinler yaklaşımıyla irdelemek üzere bilgi alışverişinin de yapılacağı Terra Madre Anadolu sayesinde tüketiciler eserlerin gerisindeki çiftçiyi, balıkçıyı ve üreticiyi keşfetme fırsatı yakalayacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Beyaz Haber Ajansı

instagram takipçi satın al
hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort
tokat escort erbaa escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler
hack forum