Ana Sayfa Gündem 9 Mart 2022 114 Görüntüleme

AKP’li Çelik: Türkiye denklemden çıkarıldığında NATO güvenliği aksak hale gelir

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye’nin kendi ulusal egemenliği için, kendi ulusal güvenliği için ortaya koyduğu güvenlik konseptinin Avrupa’nın da güvenliğini sağladığı, NATO’nun güvenliği için de vazgeçilmez olduğu bir sefer daha net bir formda görülmüştür. Türkiye’yi denklemden çıkardığınız vakit NATO güvenliği aksak bir güvenlik haline geliyor” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yürütme Konseyi (MYK) toplantısına ait AKP Sözcüsü ve Genel Lider Yardımcısı Ömer Çelik basın toplantısı düzenledi.

Mart ayının pek çok manada semboller tabir ettiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

* Seçimden galip çıkmış, AK Parti’nin genel liderini bütün dünya başkanları davet ederken, Sayın Cumhurbaşkanımız kendi ülkesinde başbakan olamıyordu. O yasaklı periyotta dünyanın büyük demokrasileri, devletleri kendisini davet ediyorlardı.

* İtalya’dan, ABD’ye kadar. Seçim muvaffakiyetini kutluyorlardı. Ama kendisi Başbakanlık makamına gelemiyordu. Bu sistemin bütün hücrelerine sirayet etmiş ucube sistemin temizliğinin başlaması 9 Mart’taki Siirt seçimleriyle olmuştu. 14 Mart’ta Başbakanlığa gelmesiyle bu süreç başladı.

“BÖYLE BİR İNDİRİM MODELİ MAKUL BULUNMAYACAK”

Toplantının 8 Mart Dünya İşçi Bayanlar Günü öncesinde gerçekleştirildiği ve toplantıda adalet ıslahatının görüşüldüğünü kaydeden Çelik, şu tabirleri kullandı:

* Bunun genel çerçevesini Sayın Cumhurbaşkanımız KADEM’in 4’üncü Olağan Genel Konseyi programında yaptığı konuşmada net bir halde ortaya koyuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, bayana karşı işlenen cürümlerde cezaların artırılacağını söz etti.

* Faillerin, somut pişmanlık emaresi içermeyen hiçbir davranışı, indirim nedeni olarak kabul edilmeyecektir. Yani birisi çıkıyor, en büyük ceza gerektiren cürümlerden birini işliyor, mahkeme sürecinde uysal davrandı ya da ‘pişmanım’ dedi ya da kravat taktı diye indirimden faydalanıyor.

* Bu türlü bir indirim modeli, şayet somut bir emare yoksa hiçbir formda bundan sonra makul bulunmayacaktır.

“RUSYA VE UKRAYNA SAVAŞINA AİT GÖRÜŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ”

AKP Sözcüsü Çelik, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşa ait MYK’da kapsamlı değerlendirmeler yapıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sorunda diplomasi yolunun açılması ve güçlendirilmesi, barışçıl yol ve usullerin hayata geçirilmesi konusunda muhataplarıyla yaptığı görüşmeleri toplantıda anlattığını belirtti.

“ORTAYA KONULAN PERFORMANSIN NE KADAR CILIZ OLDUĞU BİR SEFER DAHA GÖRÜLÜYOR”

Yaşanan krizde Avrupa Birliği’nin gereğince diplomasi üretmediğini kaydeden Çelik, şunları söyledi:

* Bu bir defa daha, eldeki pahaların ve kazanımların bir kriz ortamı yokken ne kadar sorumsuzca harcandığını, lakin bir kriz ortamı çıktığı vakit bunun değerinin bilindiğini gösteren bir tablo ortaya koyuyor. O yüzden Cumhurbaşkanı’mızın ‘Türkiye’ye karşı mükellefiyetlerini siz yalnızca bir kriz durumunda mı yerine getireceksiniz?’ halindeki sözünün herkes tarafından bundan sonrasında dikkate alınması gerekir.

* En trajik olanı da şudur: Türkiye’nin kapasitesini, Türkiye’nin duruşunu öven NATO müttefiklerimiz hala Türkiye’ye aşikâr savunma gereksinimleri konusunda ambargo uygulamaya devam ediyorlar. Bunun ne kadar mantıksızca, ne kadar sorumsuzca bir davranış olduğu ortaya çıkmıştır.

* Türkiye’nin kendi ulusal egemenliği için, kendi ulusal güvenliği için aslında ortaya koyduğu güvenlik konseptinin Avrupa’nın da güvenliğini sağladığı, NATO’nun güvenliği için de vazgeçilmez olduğu bir kez daha net bir biçimde görülmüştür.

* Türkiye’yi denklemden çıkardığınız vakit NATO güvenliği aksak bir güvenlik haline geliyor, büyük bir boşluk oluşuyor. Avrupa Birliği açısından da rastgele bir biçimde Avrupa bedellerinin korunması ile ilgili olarak ortaya konulan performansın ne kadar cılız olduğu bir defa daha görülüyor.

“RUSYA’NIN GÜVENLİK DERTLERİ GİDERİLMELİ”

Rusya-Ukrayna krizinde, bir ülkenin toprak bütünlüğünün ve siyasi egemenliğinin yok edilmesi üzere bir halin asla kabul edilemeyeceğini kaydeden Çelik, şu açıklamalarda bulundu:

* Tıpkı vakitte da tek taraflı bir bakış açısı üreterek barış elde edilmeyecektir. Burada realist olmak gerekir, gerçekçi davranmak gerekir. Rusya’nın güvenlik korkularının da giderilmesi gerekir. Rusya’nın sonları konusunda rastgele bir derdin üretilmemesi, bu hususta hassasiyet üretilmesi gerekir.

* Natürel ki burada Rusya’nın güvenlik korkuları giderilsin derken, burada Rusya’nın söylediği üzere işte ‘Kırım’ın, Donetsk ve Luhanks’ın işgali tanınsın. Ukrayna şu kurallara razı olsun’ gibisinden Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve siyasi egemenliğini yok edecek birtakım yaklaşımlara onay veriyoruz, bunları yasal buluyoruz değil.

* Burada masanın bir tarafında Rusya’nın güvenlik dertlerini giderecek, bir yandan işgale son verecek, Ukrayna’nın siyasi bütünlüğünü ve toprak bütünlüğünü ve siyasi egemenliğini, onun da güvenliğini garanti altında hissetmesini sağlayacak bir yol bulunması mümkündür. Türk diplomasisi bu deneyim ve birikime sahiptir.

“ZİYARET BİR DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Açıklamalarının akabinde gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Çelik, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un 9 Mart’ta Türkiye’ye yapacağı ziyarete ait, “Sayın İsrail Cumhurbaşkanı’nın bu seyahati, bölgedeki gelişmeler, Akdeniz’deki gelişmeler, en son ortaya çıkan Ukrayna’daki gelişmelerle kritik bir sürece işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna krizi öncesinde dünyadaki siyasi krizin tartı noktasının Akdeniz olduğunu anımsatan Çelik, “Dolayısıyla İsrail’de, Akdeniz’de ortaya çıkan problemlerin tahlili, Türkiye İsrail ortasında Akdeniz’de yapılabilecek iş birlikleri konusunda da kapsamlı belgemiz var. Ziyaretin sonrasında bu yol haritasının daha da netleşeceğini göreceğiz ve bu ziyaret, bir dönüm noktası olan ziyaret olarak gerçekleşecek” diye konuştu.

“NE KADAR YAKIŞIKSIZ BİR AÇIKLAMA”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın “Rusya’yı enflasyonla dize getirmek istiyorsanız Türkiye’ye bakın” açıklamasının sorulması üzerine Çelik, “Arkadaşlar bunu bana gönderdiği vakit ‘yanlış göndermiş olabilirler’ dedim. Muhakkak bu türlü bir şeyin söylenmemiş olması lazım. ‘Arkadaşlar emin misiniz bir daha bakın, gönderin’ dedim. Sonra haksızlık yapmayayım diye kendim baktım. Yani bir kez de bir CHP sözcüsü çıksın da öbür bir devletin yapıp ettiğinden Türkiye’ye ileti çıkarmaya kalkmasın. Şu fani hayatımızda bunu göremeyecek miyiz? Ne kadar yanlış, ne kadar yakışıksız bir açıklama” ifadelerini kullandı.

YAĞ AÇIKLAMASI

Vatandaşlardan besin unsurları konusunda bakanlıkların açıklamalarını dikkate almalarını isteyen Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu:

* Bu problemleri MKV, MKYK toplantılarımızda ayrıntılı olarak gündeme alıyoruz. Alandan gelen tüm dataları kıymetlendiriyoruz. Dünyada tedarik zinciri, besin zinciri ile ilgili önemli aksamaların olduğu bir devirdeyiz.

* En son Ukrayna savaşı ile birlikte petrolden besin eserlerine kadar son derece geniş bir yelpazede negatif tesirleri görülüyor. Bu mevzuda sayın cumhurbaşkanımız, genel liderimiz gelen en küçük bir haberi bile en detaylı bir halde incelediler. Burada natürel vakit zaman külfetler olabilir lakin bu son olayda gördüğümüz üzere Ticaret Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Tarım Bakanlığımız net bir açıklama yapıyorlar.

* Bu tablonun ne olduğunu, bir besin sorunu olmadığını, bahsedilen besin eserlerinde bir dert olmadığını açıkça bir halde söz ediyorlar. Rastgele bir halde bu zincirde müdahale imkanları bakanlıklar tarafından şahsen takip ediliyor. Bu kriz masasının, dünyadaki kriz tablosunun nasıl yönetileceği, nasıl gidebileceği konusunda bakanlıklarımız kapsamlı halde çalışma yapıyor.

* Vatandaşlarımızdan gelen her iletisi hassasiyetle takip ediyoruz. Bu stokçuluk sorununda, ticaret erbabının kendi ticaretinin tabiatı gereği bulundurduğu malla stokçuları birbirinden ayırmak lazım. Bunda hassas bir çalışma yürütülüyor.

* Rastgele bir hale ticaret erbabını düşünceye sokacak, onlara haksız muamele yapacak teşebbüslerden uzak duruluyor. Temel olan vatandaşlarımızın korunmasıdır, vatandaşlarımızın bu mevzuda rahat etmesidir.

* Bütün bu senaryolar, karşı karşıya olduğumuz tablolar ve önümüze gelecek tablolar hassas halde bedellendiriliyor, takip ediliyor. Ortaya çıkan sonuçlar genel liderimize arz ediliyor. Toplumsal medya denetimsiz bir alan, orada birçok şeyle karşı karşıya kalabiliyoruz. Vatandaşlarımızdan istirhamımız, temel olan vatandaşlarımızın bakanlıklarımızın yaptığı açıklamaları nizamlı bir biçimde takip etmeleridir.

* Pis bir tablonun nasıl yönetildiğini, rastgele bir ıstırabın olup olmadığını biz de kendimiz net bir halde söz ediyoruz. Dünyada yaşanan bir tablo var. Açıklama geldi, stoklarımızda bir sorun yok denildi.

“YUNANİSTAN’IN ŞUNU ANLAMASI LAZIM; KOMŞU OLAN BİZİZ, MESELELERİ LAKİN BİZ ÇÖZERİZ”

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ziyaretine ait de konuşan Çelik, şöyle konuştu:

* Yunanistan belgesi kapsamlı bir belge, derin bir belge. Bilhassa Türkiye’nin gaz arama çalışmalarından tutun da Ege’deki, Akdeniz’deki hususlara kadar Yunanistan’la anlaşamadığımız pek çok mevzu var. Son vakitlerde Yunanistan’ın iki ülke ortasında çözülebilecek problemlerin Türkiye ile Avrupa Birliği ortasında bir sorun haline getirme gibisinden son derece yanlış bir tavır içinde olduğunu görüyoruz.

* Yunanistan’ın şunu anlaması lazım; komşu olan biziz, problemleri lakin biz çözeriz. Türkiye’nin buradaki hassasiyeti sorgulanabilir bir hassasiyet değildir. Türkiye’nin mavi vatan konusundaki hassasiyeti eleştirilebilir bir hassasiyet değildir. Kıta sahanlığı probleminden silahsızlandırılması gereken adaların Yunanistan tarafından silahlandırılmasına kadar kapsamlı bir evrak kelam konusu. Bunlar doğal ki görüşülecektir.

* Bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor, Ukrayna’dan gelen göçmenlerin, savaştan kaçanların Avrupa tarafından alınmasını takdirle karşılıyoruz. Yunanistan’ın birebir vakitte Suriye’den ya da öbür yerden gelenleri mevte terk ederek yaptığı uygulamalar bütün dünyanın gözü önünde gerçekleşiyor. DHA-İHA

Sözcü

hack forum warez forum gaziantep escort gaziantep escort beylikdüzü escort cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu